אירוויזיון למוזיקאים צעירים 1994

האירוויזיון למוזיקאים צעירים 1994 הייתה המהדורה השביעית של האירוויזיון למוזיקאים צעירים, שהתקיימה בפילהרמונית הלאומית בורשה, פולין, לאחר התחרות בשנה שעברה.[1] מה-9 ל-14 ביוני 1994 מאורגן על ידי איגוד השידור האירופי (EBU) ורשת השידור המארחת Telewizja Polska (TVP), מוזיקאים משמונה מדינות השתתפו בגמר המשודר בטלוויזיה. בסך הכל השתתפו בתחרות 24 מדינות, לכן נערך חצי גמר באותו מקום ב-9 וב-10 ביוני 1994. מתוך 24 המדינות, 16 לא העפילו לגמר, כולל המדינה המארחת פולין. כל המשתתפים ביצעו יצירה קלאסית לבחירתם בליווי התזמורת הסימפונית של ורשה בניצוחו של קז'ימייז' קורד.[1]

אירוויזיון למוזיקאים צעירים 1994
מספר התחרות 7
חצי גמר 1 9 ביוני 1994
חצי גמר 2 10 ביוני 1994
גמר 14 ביוני 1994
תאריכים 1994 עריכת הנתון בוויקינתונים
מנצח ראשי קז'ימייז' קורד
תזמורת התזמורת הסימפונית של ורשה
רשת השידור המפיקה TVP
מיקום האירוע פוליןפולין הפילהרמונית הלאומית בורשה, ורשה, פולין
השיר הזוכה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת-נטלי קלין
שיטת הניקוד חבר השופטים בוחר את 3 האהובים עליו בהצבעה חשאית.
מספר המדינות המשתתפות 24 (8 בגמר)
מספר השירים 8
מדינות שמשתתפות לראשונה אסטוניהאסטוניה אסטוניה
לטביהלטביה לטביה
ליטאליטא ליטא
מקדוניה הצפוניתמקדוניה הצפונית מקדוניה
סלובניהסלובניה סלובניה
קרואטיהקרואטיה קרואטיה
רוסיהרוסיה רוסיה
מדינות שחוזרות לאחר פרישה אירלנדאירלנד אירלנד
יווןיוון יוון
פורטוגלפורטוגל פורטוגל
צרפתצרפת צרפת
שוודיהשוודיה שוודיה
מדינות שפרשו מהתחרות יוגוסלביהיוגוסלביה יוגוסלביה
המדינות המשתתפות
מפת המדינות המשתתפות
  מדינות משתתפות בגמר
  מדינות משתתפות שלא העפילו לגמר
  מדינות שהשתתפו בעבר, אך לא בשנה זו
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

תשע מדינות עשו את הופעת הבכורה שלהן, בעוד שחמש מדינות חזרו ויוגוסלביה פרשה מהתחרות עקב התפרקותה. זו, עד היום, התחרות עם הכי הרבה מתמודדים והכי קרובה להשוות את מספר המשתתפים באירוויזיון באותה שנה, עם 24 ל-25 בתחרות השירים.[1] כמו כן הייתה לה הכי הרבה חפיפה בכל שנה, כמו לכל אחת מהן.

המדינות שלא העפילו היו אוסטריה, בלגיה, קרואטיה, קפריסין, צרפת, גרמניה, יוון, אירלנד, ליטא, מקדוניה, נורווגיה, פולין, פורטוגל, רוסיה, סלובניה וספרד. בפעם השלישית, המדינה המארחת לא העפילה לגמר.[2] נטלי קלין מהממלכה המאוחדת זכתה בתחרות, כאשר לטביה ושוודיה ממוקמות במקום השני והשלישי בהתאמה.[3]

מיקוםעריכה

הפילהרמונית הלאומית בורשה, ורשה, פולין, היה המקום המארח למהדורת 1994 של האירוויזיון למוזיקאים צעירים.[1] הבניין נבנה בין השנים 1900 ל-1901, בניהולו של קרול קוזלובסקי, כדי לשחזר ב-1955 על ידי יוגניוש שפארקובסקי. מנהל המוסד הוא וויצ'ך נובק.[4] זהו המקום המרכזי של התזמורת הפילהרמונית הלאומית של ורשה.[5]

המדינות המשתתפותעריכה

חצאי גמרעריכה

בסך הכל השתתפו 24 מדינות השתתפו בחצאי הגמר בתחרות של 1994, מתוכן שמונה העפילו לגמר הגדול המשודר בטלוויזיה. המדינות הבאות, בסדר אלפביתי, לא הצליחו להעפיל.[2]

מדינה מוזיקאי כלי נגינה יצירה/ות
אוסטריה  אוסטריה ברנרד הופנגל טרומבון Sonatine for trombone and piano. Allegro vivance מאת קז'ימייז' סרוקי
אירלנד  אירלנד פינגין קולינס פסנתר Prelude in C-sharp minor op.45 מאת פרדריק שופן
בלגיה  בלגיה דוד כהן צ'לו Cantillene-jeu מאת P.B Michel
גרמניה  גרמניה לואיז וידמן בסון Sonate in F-major op.168, 2nd part מאת קאמי סן-סנס
יוון  יוון אנטוניוס סוסמוגלו כינור Monogramma for violin solo מאת C. Samaras
ליטא  ליטא וילהלם צ'פינסקי כינור Concerto No.2 part 1 מאת בלסיס
מקדוניה הצפונית  מקדוניה קלינה מרמבסקה פסנתר Sonata op.28 No. 3 מאת סרגיי פרוקופייב
נורווגיה  נורווגיה רולף-אריק נייסטרום סקסופון Sonata op.28 No. 3 מאת בונו
סלובניה  סלובניה מטה בקבאק קלרינט Solo de concours op. 10 מאת ה. רבסוד
ספרד  ספרד דולורס רודריגז פארדס גיטרה Estudo No.11 מאת הייטור וילה לובוס
פולין  פולין לוקאש שרנר צ'לו Danse du diable vert מאת גספר קסדו אי מורו
פורטוגל  פורטוגל רובן דה לוז סנטוס טרומבון Bach מאת ק. סטארצנגר
צרפת  צרפת ניקולס דלקלוד כינור Monologue Capriccio de la Vie d'artista מאת ב. פטרוב
קפריסין  קפריסין מנוליס ניאופיטו פסנתר Prelude and Fugue op. 87 No.5 in D מאת דמיטרי שוסטקוביץ'
קרואטיה  קרואטיה אנה וידוביץ' גיטרה Serenata española מאת חואקין מאלאץ
רוסיה  רוסיה אנה אג'רפטיאנטס פסנתר Ala Albeniz מאת רודיון שצ'דרין

הגמר הגדולעריכה

פרסים הוענקו לשלוש המדינות המובילות. הטבלה שלהלן מדגישה את אלה באמצעות זהב למקום הראשון, כסף לשני וברונזה לשלישי. תוצאות המיקום של המשתתפים הנותרים אינן ידועות ומעולם לא פורסמו על ידי איגוד השידור האירופי.[3]

סדר ההופעה מדינה מוזיקאי כלי נגינה יצירה/ות מקום
1 הונגריה  הונגריה מארק פארגו פסנתר Dance Macabre מאת פרנץ ליסט לא פורסם
2 לטביה  לטביה ליאן סירקן פסנתר Dance Macabre מאת פרנץ ליסט 2
3 שווייץ  שווייץ דייוויד ברוכז טרומבון Ballade for Trombone and Orchestra מאת פרנק מרטן לא פורסם
4 פינלנד  פינלנד פיה טויביו צ'לו Roccoco Variations op. 33 part II, VI, VII מאת פיוטר צ'ייקובסקי לא פורסם
5 אסטוניה  אסטוניה מרקו מרטין פסנתר Concerto in C minor, no.1 op. 35, part III, IV מאת דמיטרי שוסטקוביץ' לא פורסם
6 שוודיה  שוודיה מלין ברומן כינור Violin Concerto in A minor op.53, part III מאת אנטונין דבוז'אק 3
7 הממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת נטלי קלין צ'לו Cello Concerto in E minor, op. 85, part I מאת אדוארד אלגר 1
8 דנמרק  דנמרק פרדריק מגל אורגן Concerto for Organ and Orchestra in G minor, part II מאת פרנסיס פולנק לא פורסם

חברי חבר השופטיםעריכה

חברי חבר השופטים הבאים מסודרים בסדר אלפביתי:[1]

שידורעריכה

גופי השידור הבאים שידרו את הגמר הגדול:

האלבום הרשמיעריכה

תחרות האירוויזיון ה-7 למוזיקאים צעירים היה אלבום האוסף הרשמי של תחרות 1994, שהוקם על ידי איגוד השידור האירופי ויצא על ידי השדרן המארחת TVP זמן קצר לאחר התחרות ביוני 1994. האלבום כלל הקלטות חיות של כל 24 המשתתפים כולל אלה השתתפה בסבב חצי הגמר, מחולק ל-2 תקליטורים נפרדים.

ראו גםעריכה

קישורים חיצונייםעריכה

הערות שולייםעריכה

תחרות הזמר של האירוויזיון
תחרויות
תחרות הזמר של האירוויזיון 19561957195819591960196119621963196419651966196719681969197019711972197319741975197619771978197919801981198219831984198519861987198819891990199119921993199419951996199719981999200020012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
האירוויזיון למוזיקאים צעירים 198219841986198819901992199419961998200020022004200620082010201220142016201820202022
האירוויזיון לרוקדים צעירים 198519871989199119931995199719992001200320052011201320152017
אירוויזיון הילדים 20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
האירוויזיון לרוקדים 20072008
האירוויזיון למקהלות 20172019
תחרויות מיוחדות שיר היובל באירוויזיון (2005)המיטב של האירוויזיון (2006)הלהיטים הגדולים של האירוויזיון (2015)אירוויזיון: Europe Shine a Light (2020)אירוויזיון קרקס הקסמים
ראו גם טקס פתיחת אירועי האירוויזיוןלהט"ב ותחרות האירוויזיוןרשימת מנחי האירוויזיוןזוכי תחרות הזמר של האירוויזיוןערים שאירחו את האירוויזיוןאופנה באירוויזיוןפרס ברברה דקסאירוויזיון אסיהתחרות הזמר של האירוויזיון: סיפורה של Fire Sagaתחרות הזמר האמריקאית
מדינות
מדינות משתתפות אוסטריהאוסטרליהאוקראינהאזרבייג'ןאיטליהאיסלנדאירלנדאלבניהאסטוניהארמניהבולגריהבלגיהגאורגיהגרמניהדנמרקהולנדהממלכה המאוחדתיווןישראללטביהליטאמולדובהמונטנגרומלטהמקדוניה הצפוניתנורווגיהסלובניהסן מרינוספרדסרביהפוליןפורטוגלפינלנדצ'כיהצרפתקפריסיןקרואטיהרומניהשוודיהשווייץ
מדינות שפרשו אנדורהבוסניה והרצגובינההונגריהטורקיהלוקסמבורגמונקומרוקוסלובקיה
מדינות שנפסלו בלארוסרוסיה
מדינות לשעבר יוגוסלביהסרביה ומונטנגרו
ראו גם מדינות שלא משתתפות באירוויזיון (לבנון)
זוכים
שנות החמישים שווייץ  ליס אסיההולנד  קורי ברוקןצרפת  אנדרה קלאבוהולנד  טדי סחולטן
שנות השישים צרפת  ז'קלין בואייהלוקסמבורג  ז'אן-קלוד פסקלצרפת  איזבל אוברהדנמרק  גרטה ויורגן אינגמןאיטליה  ג'יליולה צ'ינקווטילוקסמבורג  פראנס גלאוסטריה  אודו יורגנסבריטניה  סנדי שוספרד (1945-1977)  מסיאלצרפת  פרידה בוקארה / הולנד  לני קור / בריטניה  לולו / ספרד (1945-1977)  סלומה
שנות השבעים אירלנד  דנהמונקו  סבריןלוקסמבורג  ויקי לאנדרוסלוקסמבורג  אן-מארי דודשוודיה  אבבאהולנד  טיץ'-איןבריטניה  Brotherhood of Manצרפת  מארי מריםישראל  יזהר כהן ולהקת אלפא-ביתאישראל  חלב ודבש
שנות השמונים אירלנד  ג'וני לוגןבריטניה  באקס פיזגרמניה  ניקוללוקסמבורג  קורין הרמסשוודיה  הרייסנורווגיה  בוביסוקס!בלגיה  סנדרה קיםאירלנד  ג'וני לוגןשווייץ  סלין דיוןיוגוסלביה  ריווה
שנות התשעים איטליה  טוטו קוטוניושוודיה  קרולהאירלנד  לינדה מרטיןאירלנד  ניב קבאנהאירלנד  פול הרינגטון וצ'ארלי מק'גטיגןנורווגיה  סיקרט גארדןאירלנד  איימר קוויןבריטניה  קתרינה והגליםישראל  דנה אינטרנשיונלשוודיה  שארלוט נילסן
העשור הראשון של המאה ה-21 דנמרק  האחים אולסןאסטוניה  טאנל פדאר, דייב בנטון ו-2XLלטביה  מארי אןטורקיה  סרטאב ארנראוקראינה  רוסלנהיוון  הלנה פפאריזופינלנד  לורדיסרביה  מריה שריפוביץ'רוסיה  דימה בילאןנורווגיה  אלכסנדר ריבאק
העשור השני של המאה ה-21 גרמניה  לנה מאייר-לנדרוטאזרבייג'ן  אל וניקישוודיה  לורןדנמרק  אמילי דה פורסטאוסטריה  קונצ'יטה וורסטשוודיה  מונס סלמרלובאוקראינה  ג'מאלהפורטוגל  סלבדור סובראלישראל  נטע ברזיליהולנד  דאנקן לורנס
העשור השלישי של המאה ה-21 2020איטליה  מונסקיןאוקראינה  קאלוש אורקסטרה