וסט היילנד ויי – הבדלי גרסאות
תוכן שנמחק תוכן שנוסף
הוספה של דרכי הגעה ואפשרויות לינה |
|||
שורה 1:
[[תמונה:West Highland Way 2005 Coe.jpg|שמאל|ממוזער|250px|מעבר ההרים Devil's Staircase]]
'''וסט היילנד ויי''' (ב[[אנגלית]]: '''West Highland Way'''; בתרגום חופשי לעברית: "דרך ההרים המערבית") הוא מסלול הליכה פופולרי ב[[סקוטלנד]] באורך 152 קילומטרים. המסלול מתחיל ב[[מלגאי|מילגאי]], צפונית ל[[גלזגו]], ומסתיים ב[[פורט ויליאם]] שב[[היילנדס]]. כ-85,000 איש הולכים לאורך המסלול בכל שנה.
==המסלול==
המסלול עובר בדרכים עתיקות רבות, דרכי הובלת בקר, דרכים צבאיות ודרכי [[כרכרה]] ישנות. מקובל ללכת את המסלול מדרום לצפון
המסלול מתחיל רשמית במרכז העיירה
המסלול עולה צפונה
מטיילים רבים מסיימים את הטיול בטיפוס לפסגת ההר הגבוה בבריטניה- בן נביס, הממוקם כ-3 ק"מ מן העיירה פורט וויליאם.
ההליכה במסלול מצפון לדרום נחשבת לקשה יותר משום שפורט וויליאם נמוכה במעט ממילגאי, כך שההולך דרומה למעשה נאלץ לטפס מספר רב יותר של מטרים.
==דרכי הגעה==
את המסלול ניתן להתחיל משני הקצוות שלו- מילגאיי בדרום או פורט וויליאם בצפון. כמו כן ניתן להתחיל את המסלול באמצע על ידי שימוש בתחבורה ציבורית לאחת מהעיירות שנחצות על ידי הדרך.
==לינה==
לפי החוק הסקוטי ניתן ללון בשיטת [[Wild Camping]] ([[מחנאות]] בטבע) בכל נקודה שאינה שטח פרטי או אתר מורשת וכל עוד המטייל פועל לפי קוד השמירה על איכות הסביבה. לפי כך הלינה לאורך המסלול מתאפשרת לכל אורכו מלבד מקטע של 22 ק"מ (15 מייל) בין דריימן לרובדנדרון, לאורך הגדה המזרחית של אגם לוך לומונד, שבה היא אינה מתאפשרת על מנת שהאיזור יוכל להשתקם עקב שימוש פוגעני ומשחית בסביבה. לאורך השטח המדובר אסור לישון מחוץ לאתרים מוסדרים ואסור לשתות אלכוהול.
מלבד מחנאות מציעה הדרך אפשרויות לינה רבות- הוסטלים, בקתות, חדרי אירוח, B&B ועוד. בשיא העונה (יוני-אוגוסט) מומלץ להזמין מקום לינה מספר ימים מראש עקב מספר המטיילים הרב הגודש את המסלול בתקופה זו.
==המרוץ==
מאז 1991, כל שנה מתקיים מרוץ לאורך המסלול מדרום לצפון. המרוץ מתחיל באחד לפנות בוקר ביום שבת באמצע חודש יוני. הרצים עוברים את 153 הקילומטרים ללא הפסקה. המחזיק בשיא המהירות הנוכחי
==קישורים חיצוניים==
|