פתיחת התפריט הראשי

הליגה הסובייטית השנייה הייתה ליגת הכדורגל השלישית בחשיבותה בברית המועצות. אלופת הליגה הייתה מעפילה לליגת המשנה הסובייטית.

הליג הסובייטית השנייה
Вторая лига СССР по футболу
ענף כדורגל
שנת ייסוד 1937
מדינות משתתפות ברית המועצותברית המועצות  ברית המועצות
שמות קודמים קלאס ב, בית ב'
חדלה להתקיים 1991
מפעל גבוה יותר ליגת המשנה הסובייטית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הליגה כחלק מאליפות ברית המועצות בכדורגל הוקמה בשנת 1936 והתפרקה ב-1991 לאחר קריסתה של ברית המועצות. בעבר נקראה "בית ב'.", "בית 3", "קלאס ב'", "קלאס א'".

אלופת הליגה הייתה מעפילה לליגת המשנה הסובייטית, המאפשרת העפלה לליגת העל, אם הקבוצה הייתה מצליחה גם בליגה ההיא. הליגה נוהלה על ידי פדרציית הכדורגל הסובייטית.

זוכות הליגה עריכה

עונה אלופה סגניות
1936 (אביב) דינמו רוסטוב סטרויטל באקו
דינמו אודסה
1936 (סתיו) דינמו קאזאן ספרטק חרקוב
דינמו דנייפרופוטרובסק
1937 דינמו אודסה לוקומוטיב קייב
סטחאנובץ סטאלינו
1938—1945 הליגה לא נערכה
1946 זקרפטיה אוז'גורוד
דינמו ריגה
קריליה סובייטוב טביליסי
זניט קלינינגרד
1947—1962 הליגה לא נערכה
1963 וולגה קלינין
סק"א אודסה
לוקומוטיב טביליסי
דינמו קירוב
לוקומוטיב ויניצה
דינמו בתומי
1964 רוסטסלמאש
לוקומוטיב ויניצה
גרניט קלייפדה
טרק גרוזני
סק"א קייב
ווסטוק אוסט-קאמנוגורסק
1965 ספרטק נלצ'יק
סק"א לבוב
ספרטק קירובואבד
רובין קאזאן
סק"א קייב
דינמו באקו
1966 לוקומוטיב קלוגה
אוונגרד ז'ולטי וודי
פאמיר לנינבאד
משקנטה טקיבולי
אלניה ולדיקווקז
דינמו חמלניצקי
מטאלורג צ'יקמנט
פולאד סומגאיט
1967 דינמו מחצ'קלה
אבטומוביליסט ז'יטומיר
זרפשאן
נמאן גרודנו
וולגה אוליאנובסק
חימיק סברודונצק
סברדלובץ טשקנט
פולאד סומגאיט
1968 מאשוק פיאטיגורסק
אוונגרד טרנופול

סברדלובץ מחוז טשקנט
ינבק ג'זקזגאן

קלינינץ סברדלובסק
בוקובינה צ'רנוביצי
אק אלטין
ADK אלמטי
1969 דרוז'בה מייקופ
ספרטק איבנו-פרנקובסק
טשאבטומאש טשקנט
טרקטור פבלודאר
דילה גורי
סאטורן ריבינסק
שחטאר הורלובקה
דינמו סמרקנד
צמנטניק סמיפלטינסק
גוריה לנצ'חוטי
1970 מטאלורג זפורוז'יה
שיניק ירוסלבל
קוזבאס קמרובו
טבריה סימפרופול
ספרטק נלצ'יק
ספרטק יושקר-אולה
1971 קריוובאס קריבוי רוג איסקרה סמולנסק
1972 ספרטק איבנו-פרנקובסק דינמו ריגה
1973 אורלמאש טבריה סימפרופול
קובאן
1974 אלגה פרונזה רובן קאזאן
מטאליסט חרקוב
1975 טרק גרוזני דינמו ריגה
סטרויטל אשחבאד
1976 דינמו לנינגרד קריוובאס קריבוי רוג
אורלמאש
1977 קובאן ז'לגיריס וילנה
סק"א אודסה
1978 זבזדה פרם ספרטק נלצ'יק
מטאליסט חרקוב
1979 איסקרה סמולנסק
קולוס ניקופול
דינמו סטברופול
גוריה לנצ'חוטי

בוסטון דג'יזאק
סק"א חברובסק

טקסטילשצ'יק איוואנובו
סק"א קייב
רוטור וולגוגרד
לוקומוטיב סמטרדיה
שחריחאנצ'י שחריחאן
שחטיור קרגנדה
1980 ספרטק קוסטרומה
טרקטור פבלודאר
סק"א קייב
רוטור וולגוגרד
דינמו סמרקנד
חימיק גרודנו
1981 דאוגבה
דינמו קירוב
רוטור וולגוגרד
קוטאיק אבוביאן
קריוובאס קריבוי רוג
טקסטילשצ'יק איוואנובו
1982 טקסטילשצ'יק איוואנובו
דנייפר מוהילוב
קוזבאס קמרובו
אלניה ולדיקווקז
דינמו סמרקנד
שחטיור קרגנדה
1983 אירטיש אומסק
אלניה ולדיקווקז

דינמו בתומי

מטאלורג ליפצק
זנאמיה טרודה
קריליה סובייטוב קויבישב
1984 קריליה סובייטוב קויבישב
קוטאיק אבוביאן

דינמו סטברופול

ניבה ויניצה
גאולוג טיומן
דינמו סמרקנד
1985 רוסטסלמאש
אטלנטאס קלייפדה
איסקרה סמולנסק
טבריה סימפרופול
זבזדה פרם

מליאוראטור צ'ימקנט

1986 קריליה סובייטוב קויבישב
גאולוג טיומן

זאריה וורושילובגרד

קפז קירובאבאד
גאולוג טיומן

סוחיבקור חלקבאד

1987 טבריה סימפרופול
זבזדה פרם
קובאן
איסקרה סמולנסק
מליאוראטור צ'ימקנט
דנסטר קישינב
1988 דניסטר קישינב
טורפדו כותאיסי
פאקל וורונז'
נפטצ'י פרגנה
צמנט נובורוסייסק
בוקובינה צ'רנוביצי
1989 לוקומוטיב גורקי
טקסטילשצ'יק טירספול
דינמו סוחומי
אירטיש אומסק
וולין לוצק
נפטצ'י פרגנה
1990 בוקובינה צ'רנובצי
אורלמאש סברדלובסק
נפטצ'י פרגנה
דאוגבה ריגה
טקסטילשצ'יק קאמישין
נוובאחור נמאנגן
1991 קרפטי לבוב
אסמראל מוסקבה
אוקיאן נחודקה
זאריה לוהנסק
קריליה סובייטוב סמרה
קופטדאג אשחבאד