יורו 2020

תחרות כדורגל

יורו 2020[1] (מכונה גם יורו 2021) היה הטורניר ה-16 של אליפות אירופה בכדורגל, שהתקיים מ-11 ביוני עד ל-11 ביולי 2021, שבו נערך משחק הגמר. היורו אמור היה להתקיים בשנת 2020, אך נדחה בשנה בשל התפרצות נגיף הקורונה. היורו התקיים ב-11 מדינות שונות כאשר בכל מדינה עיר אחת מארחת. זו הפעם הראשונה שאופ"א השתמשה בקונספט של 11 ערים מארחות, לרגל חגיגות 60 שנים לאליפות אירופה הראשונה. בטורניר השתתפו 24 נבחרות.

יורו 2020
יורו 2020
מארחת
11 מדינות
אנגליהאנגליה  אנגליה (חצי גמר וגמר)
אזרבייג'ןאזרבייג'ן  אזרבייג'ן
איטליהאיטליה  איטליה
גרמניהגרמניה  גרמניה
רוסיהרוסיה  רוסיה
דנמרקדנמרק  דנמרק
הולנדהולנד  הולנד
הונגריההונגריה  הונגריה
ספרדספרד  ספרד
סקוטלנדסקוטלנד  סקוטלנד
רומניהרומניה  רומניה
תאריך התחלה 11 ביוני 2021
תאריך סיום 11 ביולי 2021
מספר משתתפות 24
(מתוך 55 משתתפות שנרשמו)
הזוכה נבחרת איטליה בכדורגל איטליה
מספר משחקים 51
מספר שערים 142 (2.78 בממוצע למשחק)
מספר צופים 1,099,278 (21,554 בממוצע למשחק)
מלך השערים פורטוגלפורטוגל כריסטיאנו רונאלדו
צ'כיהצ'כיה פטריק שיק
(5 שערים)
השחקן המצטיין איטליהאיטליה ג'אנלואיג'י דונארומה

בטורניר זכתה נבחרת איטליה לאחר שניצחה 3:2 בבעיטות הכרעה את נבחרת אנגליה.

מבנה הטורנירעריכה

בטורניר השתתפו 24 נבחרות שחולקו ל-6 בתים בני 4 נבחרות כל אחד, כאשר 2 הראשונות בכל בית עלו לשמינית הגמר, ואליהן הצטרפו 4 הנבחרות שסיימו במקום השלישי בבית שלהן בעלות המאזן הטוב ביותר.

החל משלב שמינית הגמר, נערכו המשחקים בשיטת גביע (נוקאאוט), לפיה הנבחרת המפסידה מודחת מהמשך הטורניר.

המארחותעריכה

מדינה עיר אצטדיון מקומות ישיבה חבילת אירוח
אנגליה   אנגליה לונדון אצטדיון ומבלי 90,000 שלב הבתים, שמינית גמר, חצאי גמר וגמר
אזרבייג'ן   אזרבייג'ן באקו האצטדיון האולימפי של באקו 68,700 שלב הבתים ורבע הגמר
איטליה   איטליה רומא סטאדיו אולימפיקו 72,698 שלב הבתים ורבע הגמר
גרמניה   גרמניה מינכן היכל הכדורגל של מינכן (אליאנץ ארנה) 75,000 שלב הבתים ורבע הגמר
רוסיה   רוסיה סנקט פטרבורג אצטדיון סנקט פטרבורג (אצטדיון קרסטובסקי) 68,172 שלב הבתים ורבע הגמר
דנמרק   דנמרק קופנהגן אצטדיון פארקן 38,065 שלב הבתים ושמינית הגמר
הולנד   הולנד אמסטרדם יוהאן קרויף ארנה 56,000 שלב הבתים ושמינית הגמר
הונגריה   הונגריה בודפשט פושקש ארנה 68,000 שלב הבתים ושמינית הגמר
ספרד   ספרד סביליה לה קרטוחה 60,000 שלב הבתים ושמינית הגמר
סקוטלנד   סקוטלנד גלאזגו האמפדן פארק 52,063 שלב הבתים ושמינית הגמר
רומניה   רומניה בוקרשט ארנה נציונאלה 55,600 שלב הבתים ושמינית הגמר

בעקבות התפשטות הקורונה הוחלט באפריל 2021 שהמשחקים שהיו אמורים להתקיים בדבלין יועברו. שלושת המשחקים של שלב הבתים התקיימו בסנקט פטרבורג והמשחקים בשלב שמינית הגמר הועברו לוומבלי. המשחקים שהיו אמורים להתקיים בבילבאו הועברו לסביליה, כאשר תכולת האצטדיון תעמוד על 30% ממספר המקומות המרבי.[2]

פריסת האצטדיוניםעריכה

תריסר אצטדיונים נבחרו לקחת חלק באירוח הטורניר והם:

לונדון מינכן רומא באקו סנקט פטרבורג
אצטדיון ומבלי היכל הכדורגל של מינכן

(אליאנץ ארנה)

סטאדיו אולימפיקו האצטדיון האולימפי של באקו אצטדיון סנקט פטרבורג
51°33′0″N 0°16′30″E / 51.55000°N 0.27500°E / 51.55000; 0.27500 (Wembley Stadium) 48°13′8″N 11°37′11″E / 48.21889°N 11.61972°E / 48.21889; 11.61972 (Allianz Arena) 41°56′30″N 12°27′17″E / 41.94167°N 12.45472°E / 41.94167; 12.45472 (Stadio Olimpico) 40°25′47″N 49°55′11″E / 40.42972°N 49.91972°E / 40.42972; 49.91972 (Baku National Stadium) 59°58′22″N 30°13′13″E / 59.97278°N 30.22028°E / 59.97278; 30.22028 (New Zenit Stadium)
קיבולת: 90,000 קיבולת: 75,000 קיבולת: 72,698 קיבולת: 68,700 קיבולת: 68,172
         
סביליה בודפשט קופנהגן
אצטדיון לה קרטוחה פושקש ארנה אצטדיון פארקן
37°25′2″N 6°0′16″W / 37.41722°N 6.00444°W / 37.41722; -6.00444 (Estadio Olímpico de Sevilla) 47°29′33″N 19°3′5″E / 47.49250°N 19.05139°E / 47.49250; 19.05139 (New Puskás Ferenc Stadium) 55°42′08″N 12°34′19″E / 55.70222°N 12.57194°E / 55.70222; 12.57194 (Telia Parken)
קיבולת: 60,000
קיבולת: 68,000
(אצטדיון חדש)
קיבולת: 38,065
     
בוקרשט אמסטרדם גלאזגו
ארנה נציונאלה יוהאן קרויף ארנה האמפדן פארק
44°26′14″N 26°09′09″E / 44.43722°N 26.15250°E / 44.43722; 26.15250 (Arena Națională) 52°18′51″N 4°56′31″E / 52.31417°N 4.94194°E / 52.31417; 4.94194 (Amsterdam Arena) 55°49′33″N 4°15′7″W / 55.82583°N 4.25194°W / 55.82583; -4.25194 (Hampden Park)
קיבולת: 55,600
קיבולת: 56,000
קיבולת: 52,063
     

סידור האצטדיונים שנבחרו:

מתוך 11 הערים שנבחרו, 7 מעולם לא אירחו את טורניר היורו: באקו, סנקט פטרבורג, קופנהגן, בוקרשט, סביליה, בודפשט וגלאזגו.
מתוך 11 המדינות שנבחרו, 6 מעולם לא אירחו את טורניר היורו: אזרבייג'ן, דנמרק, הונגריה, רומניה, רוסיה וסקוטלנד.
מתוך 11 האצטדיונים שנבחרו, רק 2 אירחו את טורניר היורו: הסטאדיו אולימפיקו והאמסטרדם ארנה. אמנם אצטדיון ומבלי המקורי אירח משחקים ואת הגמר של יורו 1996, אבל אצטדיון ומבלי החדש נבנה על הריסותיו ולכן לא נחשב. האצטדיון היחידי שבנייתו החלה לקראת הטורניר הוא האצטדיון בבודפשט. אצטדיון נוסף שתוכנן בבריסל נתקל בקשיים ובדצמבר 2017 נלקחה הזכייה של בריסל שהייתה העיר ה-13 שתוכננה לארח את הטורניר, וכל 4 המשחקים שתוכננו להתקיים באצטדיון הועברו לאצטדיון ומבלי שבלונדון.

העפלה ליורועריכה

  ערך מורחב – מוקדמות יורו 2020

ביורו 2020 משחקות 24 נבחרות – 20 נבחרות שהעפילו משלב הבתים – הנבחרות אשר סיימו בשני המקומות הראשונים בכל בית במוקדמות.

ארבע נבחרות נוספות העפילו דרך שלב הפלייאוף, בו התמודדו ארבע הנבחרות הטובות בכל דרג (שלא העפילו מהבתים) על כרטיס נוסף ליורו.

הנבחרות המשתתפות ביורועריכה

נבחרת סיבת העפלה תאריך העפלה הופעות קודמות ביורו
  בלגיה מנצחת בית ט' 10 באוקטובר 2019 5 (1972, 1980, 1984, 2000, 2016)
  איטליה מנצחת בית י' 12 באוקטובר 2019 9 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  רוסיה[3] סגנית בית ט' 13 באוקטובר 2019 11 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
  פולין מנצחת בית ז' 13 באוקטובר 2019 3 (2008, 2012, 2016)
  אוקראינה מנצחת בית ב' 14 באוקטובר 2019 2 (2012, 2016)
  ספרד מנצחת בית ו' 15 באוקטובר 2019 10 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  טורקיה סגנית בית ח' 14 בנובמבר 2019 4 (1996, 2000, 2008, 2016)
  צרפת מנצחת בית ח' 14 בנובמבר 2019 9 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  אנגליה מנצחת בית א' 14 בנובמבר 2019 9 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016)
  צ'כיה[4] סגנית בית א' 14 בנובמבר 2019 9 (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  פינלנד סגנית בית י' 15 בנובמבר 2019 0 (בכורה)
  שוודיה סגנית בית ו' 15 בנובמבר 2019 6 (1992, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  קרואטיה מנצחת בית ה' 16 בנובמבר 2019 5 (1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
  אוסטריה סגנית בית ז' 16 בנובמבר 2019 2 (2008, 2016)
  הולנד סגנית בית ג' 16 בנובמבר 2019 9 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  גרמניה[5] מנצחת בית ג' 16 בנובמבר 2019 12 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  פורטוגל סגנית בית ב' 17 בנובמבר 2019 7 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
  שווייץ מנצחת בית ד' 18 בנובמבר 2019 4 (1996, 2004, 2008, 2016)
  דנמרק סגנית בית ד' 18 בנובמבר 2019 8 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
  ויילס סגנית בית ה' 19 בנובמבר 2019 1 (2016)
  הונגריה מנצחת בגמר הפלייאוף 12 בנובמבר 2020 3 (1964, 1972, 2016)
  סלובקיה מנצחת בגמר הפלייאוף 12 בנובמבר 2020 1 (2016)
  סקוטלנד מנצחת בגמר הפלייאוף 12 בנובמבר 2020 2 (1992, 1996)
  מקדוניה הצפונית מנצחת בגמר הפלייאוף 12 בנובמבר 2020 0 (בכורה)
מקרא:
  • מודגש = אלופת אליפות אירופה באותה שנה
  • נטוי = מארחת אליפות אירופה באותה שנה

הגרלהעריכה

הגרלת הבתים נערכה ב־30 בנובמבר 2019. הנבחרות דורגו לארבע קבוצות בהתאם לביצועיהם במוקדמות:

  • קבוצת דירוג 1: שש המנצחות הבתים הטובות ביותר
  • קבוצת דירוג 2: ארבע המנצחות הפחות טובות ושתי הסגניות הטבות ביותר
  • קבוצת דירוג 3: הסגניות במקומות 3–8
  • קבוצת דירוג 4: שתי הסגניות הפחות טובות וארבע המנצחות בפלייאוף (במועד ההגרלה לא היה ידוע מי תנצח בפלייאוף).

בעקבות קיום התחרות במספר מדינות, לכל בית הוגדרו שתי מארחות:

  • בית א': אזרבייג'ן ואיטליה – בעקבות הדחת אזרבייג'ן איטליה נקבעה כמארחת עם שלושה משחקי בית
  • בית ב': דנמרק ורוסיה – שתיהן העפילו משלב הבתים. ב־19 בנובמבר במסגרת ההגרלה של הפלייאוף נערכה הגרלה בין שתי המדינות ודנמרק הוגרלה למארחת עם שלושה משחקי בית
  • בית ג': הולנד ורומניה – הולנד עלתה משלב הבתים ורומניה התמודדה בפלייאוף ולכן הולנד נקבעה כמארחת עם שלושה משחקי בית
  • בית ד': אנגליה וסקוטלנד – אנגליה עלתה משלב הבתים וסקוטלנד התמודדה בפלייאוף ולכן אנגליה נקבעה כמארחת עם שלושה משחקי בית
  • בית ה': אירלנד וספרד – ספרד עלתה משלב הבתים ואירלנד התמודדה בפלייאוף ולכן ספרד נקבעה כמארחת עם שלושה משחקי בית
  • בית ו': גרמניה והונגריה – גרמניה עלתה משלב הבתים והונגריה התמודדה בפלייאוף ולכן גרמניה נקבעה כמארחת עם שלושה משחקי בית

בנוסף להתניות האלה אוקראינה וקוסובו לא שובצו באותו בית עם רוסיה מסיבות פוליטיות.

להלן הרכב קבוצות הדירוג כפי שנקבעו לאחר סיום שלב הבתים:

קבוצה 1
נבחרת מארחת דירוג
  בלגיה 1
  איטליה בית א' 2
  אנגליה בית ד' 3
  גרמניה בית ו' 4
  ספרד בית ה' 5
  אוקראינה 6
קבוצה 2
נבחרת מארחת דירוג
  צרפת 7
  פולין 8
  שווייץ 9
  קרואטיה 10
  הולנד בית ג' 11
  רוסיה בית ב' 12
קבוצה 3
נבחרת מארחת דירוג
  פורטוגל 13
  טורקיה 14
  דנמרק בית ב' 15
  אוסטריה 16
  שוודיה 17
  צ'כיה 18
קבוצה 4
נבחרת מארחת דירוג
  ויילס 19
  פינלנד 20
  הונגריה בית ו'
  סלובקיה
  סקוטלנד בית ד'
  מקדוניה הצפונית

הערות:

  1. אוקראינה לא יכולה להיות משובצת בבית ב' שאותה מארחת רוסיה. בקבוצת הדירוג הראשונה רק בלגיה ואוקראינה לא משובצות ולכן אוקראינה שובצה לבית ג' ובלגיה לבית ב'.
  2. קוסובו השתתפה בפלייאוף ד', ואינה יכולה לשחק בבית ב' עם רוסיה. לכן מנצחת פלייאוף ד' (שלא הייתה ידועה במועד ההגרלה) לא שובצה לבית ב'

הבתיםעריכה

בית א'עריכה

מבית זה העפילו איטליה מהמקום הראשון לאחר שהביסה את שווייץ וטורקיה, ויילס מהמקום השני ושווייץ שסיימה שלישית, אך העפילה בזכות יתרון בין הקבוצות שסיימו במקום ה-3. טורקיה סיימה במקום הרביעי עם המאזן הגרוע ביותר בשלב הבתים.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  איטליה93300707
  ויילס43111321
  שווייץ4311145-1
  טורקיה0300318-7
  איטליה30טורקיה  
  ויילס11שווייץ  
  טורקיה02ויילס  
  איטליה30שווייץ  
  שווייץ31טורקיה  
  איטליה10ויילס  



11 ביוני 2021, 22:00   איטליה 3–0   טורקיה סטאדיו אולימפיקו, רומא
צופים: 12,916
שיפוט: דני מקלי (הולנד)
דמיראל   53' (ע')
אימובילה   66'
אינסינייה   79'
(סיקור)
12 ביוני 2021, 16:00   ויילס 1–1   שווייץ האצטדיון הלאומי, באקו
צופים: 8,782
שיפוט: קלמנט טורפין (צרפת)
מור   74' (סיקור) אמבולו   49'

16 ביוני 2021, 19:00   טורקיה 0–2   ויילס האצטדיון הלאומי, באקו
צופים: 19,762
שיפוט: ארתור סוארס דיאס (פורטוגל)
(סיקור) ראמזי   42'
רוברטס   90+5'
16 ביוני 2021, 22:00   איטליה 3–0   שווייץ סטאדיו אולימפיקו, רומא
צופים: 12,445
שיפוט: סרגיי קראסיוב (רוסיה)
לוקאטלי   26', 52'
אימובילה   89'
(סיקור)

20 ביוני 2021, 19:00   שווייץ 3–1   טורקיה האצטדיון הלאומי, באקו
צופים: 17,138
שיפוט: סלבקו וינצ'יץ' (סלובניה)
ספרוביץ'   6'
שאקירי   26', 68'
(סיקור) קהבצ'י   62'
20 ביוני 2021, 19:00   איטליה 1–0   ויילס סטאדיו אולימפיקו, רומא
צופים: 11,541
שיפוט: אובידיו האצגאן (רומניה)
פסינה   39' (סיקור)

בית ב'עריכה

בלגיה ודנמרק העפילו, פינלנד סיימה במקום השלישי, ולא העפילה לשמינית הגמר. רוסיה סיימה במקום ה-4 עקב ההפסד לדנמרק בפער גדול מזה שניצחה את פינלנד בבית המשולש ביניהן.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  בלגיה93300716
  דנמרק33102541
  פינלנד3310213-2
  רוסיה3310227-5
  דנמרק01פינלנד  
  בלגיה30רוסיה  
  פינלנד01רוסיה  
  דנמרק12בלגיה  
  פינלנד02בלגיה  
  רוסיה14דנמרק  


12 ביוני 2021, 19:00   דנמרק 0–1   פינלנד אצטדיון פארקן, קופנהגן
צופים: 15,200
שיפוט: אנתוני טיילור (אנגליה)
(סיקור) פוהיאנפאלו   60'
12 ביוני 2021, 22:00   בלגיה 3–0   רוסיה גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 26,264
שיפוט: אנטוניו מטאו להוז (ספרד)
לוקאקו   10', 88'
מנייה   34'
(סיקור)

16 ביוני 2021, 16:00   פינלנד 0–1   רוסיה גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 24,540
שיפוט: דני מקלי (הולנד)
(סיקור) מירנצ'וק   45+2'
17 ביוני 2021, 19:00   דנמרק 1–2   בלגיה אצטדיון פארקן, קופנהגן
צופים: 23,395
שיפוט: ביורן קויפרס (הולנד)
פאולסן   2' (סיקור) ת. אזאר   55'
דה בראונה   70'

21 ביוני 2021, 22:00   רוסיה 1–4   דנמרק אצטדיון פארקן, קופנהגן
צופים: 23,644
שיפוט: קלמנט טורפין (צרפת)
דזיובה   70' (פ') (סיקור) דמסגור   38'
פאולסן   59'
כריסטנסן   79'
מיילה   82'
21 ביוני 2021, 22:00   פינלנד 0–2   בלגיה גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 18,545
שיפוט: פליקס בריך (גרמניה)
(סיקור) הרדצקי   74' (ע')
לוקאקו   81'

בית ג'עריכה

מבית זה העפילו הולנד ואוסטריה, שעשתה זאת לראשונה בתולדותיה. אוקראינה שסיימה שלישית העפילה בזכות יתרון בין הקבוצות שסיימו במקום ה-3. מקדוניה הצפונית סיימה במקום ה-4 בהופעת הבכורה שלה בטורניר.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  הולנד93300826
  אוסטריה63201431
  אוקראינה3310245-1
  מקדוניה הצפונית0300328-6
  אוסטריה31מקדוניה הצפונית  
  הולנד32אוקראינה  
  אוקראינה21מקדוניה הצפונית  
  הולנד20אוסטריה  
  מקדוניה הצפונית03הולנד  
  אוקראינה01אוסטריה  


13 ביוני 2021, 19:00   אוסטריה 3–1   מקדוניה הצפונית ארנה נציונאלה, בוקרשט
צופים: 9,082
שיפוט: אנדראס אקברג (שוודיה)
ליינר   18'
גרגוריץ'   78'
ארנאוטוביץ'   89'
(סיקור) פאנדב   28'
13 ביוני 2021, 22:00   הולנד 3–2   אוקראינה יוהאן קרויף ארנה, אמסטרדם
צופים: 15,837
שיפוט: פליקס בריך (גרמניה)
ויינאלדום   52'
וחהורסט   58'
דומפריס   85'
(סיקור) ירמולנקו   75'
יארמצ'וק   79'

17 ביוני 2021, 16:00   אוקראינה 2–1   מקדוניה הצפונית ארנה נציונאלה, בוקרשט
צופים: 10,001
שיפוט: פרננדו רפאליני (ארגנטינה)
ירמולנקו   29'
יארמצ'וק   34'
(סיקור) אליוסקי   57'
17 ביוני 2021, 22:00   הולנד 2–0   אוסטריה יוהאן קרויף ארנה, אמסטרדם
צופים: 15,243
שיפוט: אוראל גרינפלד (ישראל)
דפאי   11' (פ')
דומפריס   67'
(סיקור)

21 ביוני 2021, 19:00   מקדוניה הצפונית 0–3   הולנד יוהאן קרויף ארנה, אמסטרדם
צופים: 15,227
שיפוט: איסטוואן קובאץ' (רומניה)
(סיקור) דפאי   24'
ויינאלדום   50', 58'
21 ביוני 2021, 19:00   אוקראינה 0–1   אוסטריה ארנה נציונאלה, בוקרשט
צופים: 10,472
שיפוט: ג'ינייט צ'אקיר (טורקיה)
(סיקור) באומגרטנר   21'

בית ד'עריכה

מבית זה העפילו אנגליה, קרואטיה וצ'כיה שסיימה שלישית אך העפילה בזכות יתרון בין הקבוצות שסיימו במקום ה-3. סקוטלנד סיימה במקום ה-4 עם נקודה בודדת.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  אנגליה73210202
  קרואטיה43111431
  צ'כיה43111321
  סקוטלנד1301215-4
  אנגליה10קרואטיה  
  סקוטלנד02צ'כיה  
  קרואטיה11צ'כיה  
  אנגליה00סקוטלנד  
  קרואטיה31סקוטלנד  
  צ'כיה01אנגליה  


13 ביוני 2021, 16:00   אנגליה 1–0   קרואטיה ומבלי, לונדון
צופים: 18,497
שיפוט: דניאלה אורסטו (איטליה)
סטרלינג   57' (סיקור)  
14 ביוני 2021, 16:00   סקוטלנד 0–2   צ'כיה פארק האמפדן, גלאזגו
צופים: 9,847
שיפוט: דניאל סיברט (גרמניה)
  (סיקור) שיק   42', 52'

18 ביוני 2021, 19:00   קרואטיה 1–1   צ'כיה פארק האמפדן, גלאזגו
צופים: 5,607
שיפוט: קרלוס דל סרו גרנדה (ספרד)
פרישיץ'   47' (סיקור) שיק   37' (פ')
18 ביוני 2021, 22:00   אנגליה 0–0   סקוטלנד ומבלי, לונדון
צופים: 20,306
שיפוט: אנטוניו מטאו להוז (ספרד)
(סיקור)

22 ביוני 2021, 22:00   קרואטיה 3–1   סקוטלנד פארק האמפדן, גלאזגו
צופים: 9,896
שיפוט: פרננדו רפאליני (ארגנטינה)
ולאשיץ'   17'
מודריץ'   62'
פרישיץ'   77'
(סיקור) מקגרגור   42'
22 ביוני 2021, 22:00   צ'כיה 0–1   אנגליה ומבלי, לונדון
צופים: 19,104
שיפוט: ארתור סוארס דיאס (פורטוגל)
(סיקור) סטרלינג   12'

בית ה'עריכה

מבית זה העפילו שוודיה וספרד. סלובקיה שסיימה במקום השלישי הודחה עקב מאזן שערים שלילי אל מול הקבוצות שסיימו במקום ה-3 בבתים המקבילים. פולין סיימה במקום ה-4 ללא ניצחון.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  שוודיה73210422
  ספרד53120615
  סלובקיה3310227-5
  פולין1301246-2
  פולין12סלובקיה  
  ספרד00שוודיה  
  סלובקיה01שוודיה  
  ספרד11פולין  
  סלובקיה05ספרד  
  שוודיה32פולין  



14 ביוני 2021, 19:00   פולין 1–2   סלובקיה גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 12,862
שיפוט: אובידיו האצגאן (רומניה)
לינטי   46' (סיקור) שצ'נסני   18' (ע')
שקריניאר   69'
14 ביוני 2021, 22:00   ספרד 0–0   שוודיה לה קרטוחה, סביליה
צופים: 10,559
שיפוט: סלבקו וינצ'יץ' (סלובניה)
  (סיקור)  

18 ביוני 2021, 16:00   שוודיה 1–0   סלובקיה גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 11,525
שיפוט: דניאל סיברט (גרמניה)
פושברי   77' (פ') (סיקור)
19 ביוני 2021, 22:00   ספרד 1–1   פולין לה קרטוחה, סביליה
צופים: 11,742
שיפוט: דניאלה אורסטו (איטליה)
מוראטה   25' (סיקור) לבנדובסקי   54'

23 ביוני 2021, 19:00   סלובקיה 0–5   ספרד לה קרטוחה, סביליה
צופים: 11,204
שיפוט: ביורן קויפרס (הולנד)
(סיקור) דוברבקה   30' (ע')
לאפורט   45+3'
סאראביה   56'
טורס   67'
קוצקה   71' (ע')
23 ביוני 2021, 19:00   שוודיה 3–2   פולין גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 14,252
שיפוט: מייקל אוליבר (אנגליה)
פושברי   2', 59'
קלאסון   90+4'
(סיקור) לבנדובסקי   61', 84'

בית ו'עריכה

מבית זה העפילו צרפת, גרמניה ופורטוגל שסיימה שלישית, אך העפילה בזכות יתרון בין הקבוצות שסיימו במקום ה-3. הונגריה סיימה במקום ה-4 ללא ניצחון.

נבחרתנקודותמשחקיםניצחונותתיקוהפסדיםשערים
זכותחובההפרש
  צרפת53120431
  גרמניה43111651
  פורטוגל43111761
  הונגריה2302136-3
  הונגריה03פורטוגל  
  צרפת10גרמניה  
  הונגריה11צרפת  
  פורטוגל24גרמניה  
  פורטוגל22צרפת  
  גרמניה22הונגריה  



15 ביוני 2021, 19:00   הונגריה 0–3   פורטוגל פושקש ארנה, בודפשט
צופים: 55,662
שיפוט: ג'ינייט צ'אקיר (טורקיה)
  (סיקור) גריירו   84'
רונאלדו   87' (פ'), 90+2'
15 ביוני 2021, 22:00   צרפת 1–0   גרמניה אליאנץ ארנה, מינכן
צופים: 13,000
שיפוט: קרלוס דל סרו גרנדה (ספרד)
הומלס   20' (ע') (סיקור)  

19 ביוני 2021, 16:00   הונגריה 1–1   צרפת פושקש ארנה, בודפשט
צופים: 55,998
שיפוט: מייקל אוליבר (אנגליה)
פיולה   45+1' (סיקור) גריזמן   66'
19 ביוני 2021, 19:00   פורטוגל 2–4   גרמניה אליאנץ ארנה, מינכן
צופים: 12,926
שיפוט: אנתוני טיילור (אנגליה)
רונאלדו   15'
ז'וטה   67'
(סיקור) דיאש   35' (ע')
גריירו   39' (ע')
האברץ   51'
גוזנס   60'

23 ביוני 2021, 22:00   פורטוגל 2–2   צרפת פושקש ארנה, בודפשט
צופים: 54,886
שיפוט: אנטוניו מטאו להוז (ספרד)
רונאלדו   31' (פ'), 60' (פ') (סיקור) בנזמה   45+2' (פ'), 47'
23 ביוני 2021, 22:00   גרמניה 2–2   הונגריה אליאנץ ארנה, מינכן
צופים: 12,413
שיפוט: סרגיי קראסיוב (רוסיה)
האברץ   66'
גורצקה   84'
(סיקור) סאלאי   11'
שפר   68'

דירוג המקום השלישיעריכה

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
פורטוגל  פורטוגל 4 3 1 1 1 7 6 1
צ'כיה  צ'כיה 4 3 1 1 1 3 2 1
שווייץ  שווייץ 4 3 1 1 1 4 5 -1
אוקראינה  אוקראינה 3 3 1 0 2 4 5 -1
פינלנד  פינלנד 3 3 1 0 2 1 3 -2
סלובקיה  סלובקיה 3 3 1 0 2 2 7 -5

שלב הנוקאאוטעריכה

שמינית גמר רבע גמר חצי גמר גמר
                           
27 ביוניסביליה            
   בלגיה  1
2 ביולימינכן
   פורטוגל  0  
   בלגיה  1
26 ביונילונדון
     איטליה  2  
   איטליה  2ה
6 ביולי – לונדון
   אוסטריה  1  
   איטליה  1 (4)
28 ביוניבוקרשט
     ספרד  1 (2)  
   צרפת  3 (4)
2 ביוליסנקט פטרבורג
   שווייץ  3 (5)  
   שווייץ  1 (1)
28 ביוניקופנהגן
     ספרד  1 (3)  
   קרואטיה  3
11 ביולי – לונדון
   ספרד  5ה  
   איטליה  1 (3)
29 ביוניגלאזגו
     אנגליה  1 (2)
   שוודיה  1
3 ביולירומא
   אוקראינה  2ה  
   אוקראינה  0
29 ביוני – לונדון
     אנגליה  4  
   אנגליה  2
7 ביולי – לונדון
   גרמניה  0  
   אנגליה  2ה
27 ביוניבודפשט
     דנמרק  1  
   הולנד  0
3 ביוליבאקו
   צ'כיה  2  
   צ'כיה  1
26 ביוניאמסטרדם
     דנמרק  2  
   ויילס  0
   דנמרק  4  

משחקי שמינית הגמרעריכה

26 ביוני 2021, 19:00   ויילס 0–4   דנמרק יוהאן קרויף ארנה, אמסטרדם
צופים: 14,645
שיפוט: דניאל סיברט (גרמניה)
(סיקור) דולברג   27', 48'
מיילה   88'
ברייטווייט   90+4'
26 ביוני 2021, 22:00   איטליה 2–1ה   אוסטריה ומבלי, לונדון
צופים: 18,910
שיפוט: אנתוני טיילור (אנגליה)
קייזה   95'
פסינה   105'
(סיקור) קלאידזיץ'   114'

27 ביוני 2021, 19:00   הולנד 0–2   צ'כיה פושקש ארנה, בודפשט
צופים: 52,834
שיפוט: סרגיי קראסיוב (רוסיה)
(סיקור) הולש   68'
שיק   80'
27 ביוני 2021, 22:00   בלגיה 1–0   פורטוגל לה קרטוחה, סביליה
צופים: 11,504
שיפוט: פליקס בריך (גרמניה)
ת. אזאר   42' (סיקור)

28 ביוני 2021, 19:00   קרואטיה 3–5ה   ספרד פארקן, קופנהגן
צופים: 22,771
שיפוט: ג'ינייט צ'אקיר (טורקיה)
פדרי   20' (ע')
אורשיץ'   85'
פשאליץ'   90+2'
(סיקור) סראביה   38'
אספיליקווטה   57'
טורס   77'
מוראטה   100'
אויארסבאל   103'
28 ביוני 2021, 22:00   צרפת 3–3ה   שווייץ ארנה נציונאלה, בוקרשט
צופים: 22,642
שיפוט: פרננדו רפאליני (ארגנטינה)
בנזמה   57', 59'
פוגבה   75'
(סיקור) ספארוביץ'   15', 81'
גבראנוביץ'   90'
    תוצאת פנדלים  
פוגבה  
ז'ירו  
תוראם  
קימפמבה  
אמבפה  
4–5 גבראנוביץ'  
שר  
אקאנג'י  
ורגאס  
מחמדי  
 

29 ביוני 2021, 19:00   גרמניה 0–2   אנגליה ומבלי, לונדון
צופים: 41,973
שיפוט: דני מקלי (הולנד)
(סיקור) סטרלינג   75'
קיין   86'
29 ביוני 2021, 22:00   שוודיה 1–2ה   אוקראינה האמפדן פארק, גלאזגו
צופים: 9,221
שיפוט: דניאלה אורסטו (איטליה)
פושברי   43' (סיקור) זינצ'נקו   27'
דובביק   120+1'

משחקי רבע הגמרעריכה

2 ביולי 2021, 19:00   שווייץ 1–1ה   ספרד גזפרום ארנה, סנקט פטרבורג
צופים: 24,764
שיפוט: מייקל אוליבר (אנגליה)
שאקירי   68' (סיקור) זקאריה   8' (ע)
    תוצאת פנדלים  
גבראנוביץ'  
שר  
אקאנג'י  
ורגאס  
1–3 בוסקטס  
אולמו  
רודרי  
מורנו  
אויארסבאל  
 
2 ביולי 2021, 22:00   בלגיה 1–2   איטליה אליאנץ ארנה, מינכן
צופים: 12,984
שיפוט: סלבקו וינצ'יץ' (סלובניה)
לוקאקו   45+2' (פ) (סיקור) בארלה   31'
אינסינייה   44'

3 ביולי 2021, 19:00   צ'כיה 1–2   דנמרק האצטדיון הלאומי, באקו
צופים: 16,306
שיפוט: ביורן קויפרס (הולנד)
שיק   49' (סיקור) דלייני   5'
דולברג   42'
3 ביולי 2021, 22:00   אוקראינה 0–4   אנגליה סטאדיו אולימפיקו, רומא
צופים: 11,880
שיפוט: פליקס בריך (גרמניה)
(סיקור) קיין   4', 50'
מגווייר   46'
הנדרסון   63'

משחקי חצי הגמרעריכה

6 ביולי 2021, 22:00   איטליה 1–1ה   ספרד ומבלי, לונדון
צופים: 57,811
שיפוט: פליקס בריך (גרמניה)
קייזה   60' (סיקור) מוראטה   80'
    תוצאת פנדלים  
לוקאטלי  
בלוטי  
בונוצ'י  
ברנרדסקי  
ז'ורז'יניו  
4–2 אולמו  
מורנו  
טיאגו  
מוראטה  
 

7 ביולי 2021, 22:00   אנגליה 2–1ה   דנמרק ומבלי, לונדון
צופים: 64,950
שיפוט: דני מקלי (הולנד)
קר   39' (ע)
קיין   104'
(סיקור) דמסגור   30'

משחק הגמרעריכה

  ערך מורחב – גמר יורו 2020
11 ביולי 2021, 22:00   איטליה 1–1ה   אנגליה ומבלי, לונדון
צופים: 67,173
שיפוט: ביורן קויפרס (הולנד)
בונוצ'י   67' (סיקור) שו   2'
    תוצאת פנדלים  
ברארדי  
בלוטי  
בונוצ'י  
ברנרדסקי  
ז'ורז'יניו  
3–2 קיין  
מגווייר  
רשפורד  
סאנצ'ו  
סאקה  
 
אלופת אירופה 2020
איטליה 
איטליה
זכייה שנייה

אירועים בולטיםעריכה

  • במהלך משחק שלב הבתים הראשון בבית ב', התמוטט שחקן נבחרת דנמרק כריסטיאן אריקסן. המשחק הופסק וחודש לאחר כשעתיים.[6]
  • במשחק של אנגליה מול קרואטיה עלה כמחליף ג'וד בלינגהאם, בגיל 17 ו-349 ימים, והפך לשחקן הצעיר ביותר שמשחק בתולדות אליפות אירופה בכדורגל. שיא זה נשבר מאוחר יותר עוד בשלב הבתים על ידי קספר קוזלובסקי מנבחרת פולין במשחק מול נבחרת ספרד כשהוא בגיל 17 ו-246 ימים.
  • במהלך המשחק של סקוטלנד מול צ'כיה בשלב הבתים, פטריק שיק שחקן צ'כיה כבש שער בהקשתה ממרחק של 45.4 מטר, השער שנכבש מהמרחק הרב ביותר בתולדות הטורניר. שער זה גם נבחר לבסוף לשער הטורניר.
  • במשחק של פורטוגל נגד הונגריה בשלב הבתים עלה כריסטיאנו רונאלדו לראש רשימת כובשי השערים באליפות אירופה בכדורגל בכל הזמנים כשכבש את שערו ה-10 באליפויות אירופה בפנדל ושבר את השיא של מישל פלאטיני (9 שערים). כמו כן באותו משחק הפך רונאלדו לשחקן שהופיע בהכי הרבה טורנירי אליפות אירופה (שיחק ב-5 טורנירי אליפות אירופה רצופים מ-2004) ולשחקן שכבש בהכי הרבה טורנירי אליפות אירופה (כבש שער בכל אחד מ-5 הטורנירים שהשתתף בהם). בנוסף, במשחק נגד צרפת בשלב הבתים כבש רונאלדו את שערו ה-109 במדי נבחרתו ובכך השווה את שיאו של עלי דאי של הכי הרבה שערים לשחקן אחד במסגרת משחקים בינלאומיים של נבחרות בכל הזמנים.
  • ניצחונה של ספרד על סלובקיה 5–0 בשלב הבתים הוא הניצחון הגבוה ביותר בהיסטוריה של אליפות אירופה בכדורגל (ביחד עם 4 ניצחונות נוספים מאליפויות אירופה קודמות).
  • השער שכבש לוק שו במשחק הגמר נגד איטליה היה השער המהיר ביותר בתולדות משחקי הגמר של היורו (117 שניות).
  • בסיום הטורניר, ג'אנלואיג'י דונארומה, זכה בפרס השחקן המצטיין של הטורניר. ובכך הפך לשוער הראשון שזוכה בפרס הזה, ולשחקן הצעיר ביותר שזוכה בו.

כובשי השעריםעריכה

5 שערים (2 שחקנים)
4 שערים (4 שחקנים)
3 שערים (7 שחקנים)
2 שערים (17 שחקנים)
שער 1 (50 שחקנים)
שער עצמי (11)

פרסיםעריכה

פרסים אישייםעריכה

נבחרת הטורנירעריכה

שוער הגנה קישור התקפה
איטליה  ג'אנלואיג'י דונארומה אנגליה  קייל ווקר

אנגליה  הארי מגווייר

איטליה  לאונרדו בונוצ'י

איטליה  לאונרדו ספינאצולה

איטליה  ז'ורז'יניו

ספרד  פדרי

דנמרק  פייר הויביירג

אנגליה  ראהים סטרלינג

בלגיה  רומלו לוקאקו

איטליה  פדריקו קייזה

קישורים חיצונייםעריכה

הערות שולייםעריכה

  1. ^ החלטת אופ"א לשמור על שם התחרות המקורי, על אף שיתקיים בשנת 2021
  2. ^ עדכון על שיוי אצטדיונים ועל כמות הצופים המאושרת
  3. ^ עד שנת 1988 התמודדה כברית המועצות ובשנת 1992 התמודדה כחבר המדינות העצמאיות
  4. ^ עד שנת 1980 התמודדה כצ'כוסלובקיה
  5. ^ עד שנת 1988 התמודדו בנפרד נבחרות מזרח גרמניה ומערב גרמניה. לאחר האיחוד - אוחדו הישגי שתי הקבוצות
  6. ^ אריקסן התמוטט על הדשא ועבר פעולות החייאה; מצבו יציב, באתר ערוץ הספורט
  7. ^ עקף את פטריק שיק, שגם לו 5 שערים, בזכות יתרון במספר הבישולים.